Jaký zvolit bazénový odvlhčovač?
Základem pro výběr bazénového odvlhčovače je plocha bazénu a objem vzduchu v místnosti. Příkladně pro bazén s rozměrem 3 x 5 m, teplotou vody 27°C a teplotou okolního vzduchu 30°C počítejme s odparem 39 litrů vody za 24 hodin. Ventilátor odvlhčovače je dobré dimenzovat s výkonem alespoň dvou násobku objemu vzduchu v bazénovém prostoru.
Kdy správně funguje bazénový odvlhčovač?
Pro optimální fungování bazénového odvlhčovače je potřeba, aby vzduch byl o 3°C teplejší než voda. Při dosažení tohoto teplotního rozdílu je průměrný odpar z hladiny bazénu 1,1 – 1,2 litru vody za 24 hodin z metru čtverečného vodní hladiny. Pokud nastane situace, že voda bude teplejší než vzduch, pak dochází k nadměrnému odpařování a bazénový odvlhčovač nemusí tento nápor kondenzátu zvládnout. Řešením může být posílení výkonu odvlhčovače, což je energeticky mnohem náročnější.
Pozor na rosení oken v bazénové hal
Bazénový odvlhčovač odvlhčí prostor a zamezí srážení kondenzátu na vnitřních zdech v bazénu / pokud jsou správně tepelně izolovány /. Pokud jde o kondenzaci na prosklených částech bazénového prostoru, zde je situace jiná. K takové kondenzaci dochází zejména z důvodu rozdílu venkovní a vnitřní teploty. Pro představu vnitřní teplota v bazénu bude 29°C a venkovní teplota -5°C, to činí teplotní rozdíl 34°C. I při vysoce kvalitních oknech s nízkým teplotním koeficientem bude okno na vnitřní straně chladnější, než vnitřní vzduch. Tento problém se nejvíce projevuje u země, kde je venkovní teplota zpravidla nejnižší. Nejlepším řešením je okna v bazénu z vnitřní strany opatřit vzduchovými kanálky pro vyfukování teplého vzduchu. Díky ohřátí oken nebude docházet k zarosení.
Snížení nákladů na odvlhčení a provoz bazénu
Pro snížení nákladů na odvlhčení bazénu i na celkový provoz vnitřního bazénu je velmi vhodné zakrýt hladinu vody. Vodní hladinu lze zakrýt solární plachtou, nebo krycí plachtou. Největší úsporu při provozu bazénu přinesou bazénové roletové lamely z PVC
Zakrytím hladiny lze ušetřit až 70 % nákladů na provoz vnitřního bazénu. Se zakrytou hladinou dochází k menším tepelným ztrátám vody a není potřeba tak náročně ohřívat vzduch, zejména v době, když není bazén používán.